Kaloryfer jako oznaka wysportowanej i zadbanej sylwetki
Mięśnie brzucha są zlokalizowane w centrum naszego ciała, powszechnie zwany kaloryfer jest oznaką wysportowanej i zadbanej sylwetki. Ten piękny wygląd nie jest jednak łatwy do osiągnięcia, a dla niektórych wprost niemożliwy. Odtłuszczenie tych mięśni nie polega jedynie na ich trenowaniu. Żeby otrzymać pożądany wygląd musisz poznać kilka faktów.
Otłuszczenie narządów wewnętrznych.
Tkanka tłuszczowa wisceralna która przez lata odkłada się w narządach np. Wątrobie i jelitach poprzez złe odżywianie, picie alkoholu i wzmożony stres. Jest to efekt wieloletnich zaniedbań i skutkuje notorycznie wydętym brzuchem. Efekt ten obserwujemy w dzisiejszym społeczeństwie u wielu ludzi, zwłaszcza osób siedzących oraz nadużywających spożycie alkoholu.
- Zacznij od zdrowej diety bogatej w surowe warzywa i zdrowe tłuszcze
- ogranicz stres i spożycie alkoholu -zacznij się ruszać,
- znajdź kogoś kto będzie Cię wspierał
Regeneracja
Od lat wiadomo jest że chudniemy w nocy, podczas snu. Wtedy też ciało się regeneruje i zachodzą odpowiednie warunki ku temu aby nasze mięśnie wyglądały lepiej. Jeśli Twój sen jest zbyt krótki, nie zajdą odpowiednie przemiany. Możemy nad tym pracować starając się:
- chodzić spać o systematycznej porze np. 23:00 już leżeć w łóżku i ograniczyć dostęp elektroniki
- wspomóc się suplementacja np. Melatonina 5mg, przy dłuższym stosowaniu pozwala na głębszy sen. -próbuj wyciszysz się przed snem,każdy ma inne metody możesz spróbować słuchać muzyki relaksacyjnej lub czytać książkę. Dorosły człowiek aby w pełni się zregenerować potrzebuje 7-8h snu na dobę. Jeśli tego nie masz postaraj się to zmienić.Pamiętaj na każdego działa co innego. Znajdź swój sposób.
Ćwiczenia na brzuch
Ćwiczenia na mięśnie brzucha są dopiero następnym z kolei istotnym elementem ich wyglądu. Ale wiedz, że jeśli te pierwsze dwa nie zaistniały to z ćwiczeń nici. Jeśli masz otłuszczone narządy wewnętrzne i brak regeneracji to Twoje mięśnie brzucha zawsze będą przykryte przez warstwę tłuszczu, a co za tym idzie nie będą widoczne gołym okiem.
Bezsensem jest ćwiczenie brzuszków podczas kiedy tkanka tłuszczowa w okolicy brzucha nadmiernie obciąża Twój kręgosłup.
Prawdą jest że trzeba ćwiczyć mięśnie brzucha bez względu na ich otłuszczenie gdyż są mięśniami antagonistycznych do mięśni lędźwiowych grzbietu, z którymi wspólnie podtrzymują kręgosłup. Należy jednak dobrać odpowiednie ćwiczenia tak żeby wzmacniać mięśnie brzucha, a jednocześnie nie obciążać odcinka lędźwiowego kręgosłupa co niestety często ma miejsce. Bezpieczny zestaw to ćwiczenia z zakresu rehabilitacji.
Trening cardio
Trening cardio, czyli trening zwiększający procesy termogenezy w organizmie, a tym samym spalający tkankę tłuszczową. Tego typu trening należałoby dodać bezpośrednio po treningu siłowym lub wykonać bez niego ( wtedy minimalny czas to 1h).
Żeby mieć pewność że zachodzi proces spalania tłuszczu a nie mięśni (częsty efekt przy zbyt intensywnych treningach) polecam zabezpieczenie ich przed rozpadem przez suplement BCAA.
Podsumowując, jeśli chcesz się pozbyć brzucha nie wystarczy że będziesz go ćwiczyć, sam trening z obciążeniem nie wpływa bezpośrednio na spalanie tłuszczu w danym miejscu. Organizm to jedna wielka całość i musi zajść szereg procesów aby Twoje starania nie poszły na marne. Zastosuj zdobytą wiedzę i wyeliminuj swoje błędy, a dopiero potom szukaj materiałów wzmacniających mięśnie brzucha.
Prawdą jest, że brzuch robi się w „kuchni” – trzeba zadbać o redukcję wewnętrznej tej brązowej tkanki tłuszczowej
Pełna zgoda, aby uwidocznić mięśnie brzucha potrzebujemy również zadbać o to co jemy (uwzględniając wydatek energetyczny). Możemy to porównać z jazdą samochodem i jego spalaniem. Wyjeżdzając lub planując podróż jedziemy zatankować paliwo, lecz nigdy nie lejemy go więcej niż pozwala nam pojemność zbiornika – tym zbiornikiem jest właśnie nasz żołądek. Jeśli będziemy jeść więcej niż docelowo potrzebuje nasz organizm, niestety w żaden sposób nie pozbędziemy się nagromadzonej tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Dlatego też bardzo ważnym jest ułożenie planu dietetycznego indywidualnie pod nasze zapotrzebowania organizmu (podstawowe funkcje życiowe, codzienne prace, dodatkowe zajęcia).