Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia, decydującym o sprawności fizycznej człowieka, ale oprócz dobrej kondycji wpływa również na dobre samopoczucie. Dodatkowo regularny wysiłek fizyczny ma kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób związanych z zaburzeniami funkcji kognitywnych (pamięć, funkcje poznawcze, skupienie)i pomaga zachować tzw. dobrostan psychiczny.
Wykonywanie ćwiczeń fizycznych sprzyja poprawie stanu zdrowia u osób cierpiących na zaburzenia psychiczne (m.in. depresję, zaburzenia lękowe), pomaga radzić sobie ze stresem oraz obniża ryzyko wystąpienia zachowani autodestrukcyjnych. Jak już wcześniej wspomniałam – aktywność fizyczna pomaga również zachować prawidłowe funkcje kognitywne.Zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne oraz łagodzi objawy już stwierdzonych zaburzeń, np. w przypadku demencji.
Liczne wyniki badań wskazują, że ćwiczenia fizyczne, zarówno te zaklasyfikowane jako trening aerobowy, jak i te uznawane za trening siłowy, zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji i zaburzeń lękowych oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze u osób w każdym wieku. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych. Aktywność fizyczna powinna być stosowana jako czynnik prewencyjny przyczyniający się do poprawy samopoczucia i zwiększenia sprawności mózgu.
Trening personalny ze mną nie tylko ułatwi wniesienie zakupów na czwarte piętro, ale zadba również o Twoją głowę 😉
0 komentarzy