4 ważne zasady, które pomogą Ci ćwiczyć efektywnie.
Każdy trenujący wie, że przychodząc na trening siłowy z pustym żołądkiem może skończyć się to szybką utratą siły podczas ćwiczeń. W gorszym przypadku omdleniem, co miałam okazję wielokrotnie obserwować będąc trenerem na siłowni. Wiąże się to bezpośrednio z brakiem podstawowej wiedzy trenujących na temat posiłku przedtreningowego.
Co w takim razie zrobić żeby nie dopuścić do skrajnej sytuacji utraty siły na treningu?
Jedz węglowodany złożone przed treningiem!
Węglowodany złożone (kasza, makaron z twardej pszenicy, pieczywo razowe lub wafle ryżowe) są dobrym paliwem, które mięśnie wykorzystują podczas długotrwałego treningu na siłowni. Dzięki posiłkowi bogatemu w produkty węglowodanowe możemy zwiększyć intensywność wykonywanych ćwiczeń i wytrwać w niej co najmniej godzinę.
Jedz odpowiednio wcześniej
Proces trawienia poszczególnych produktów w żołądku trwa zazwyczaj od 30 min do nawet 2h.
Jest to czas kiedy organizm kieruje dużą część krwi do żołądka w celu przeprowadzenia procesów trawiennych. W tym czasie mięśnie są pozbawione znacznej części swojej energii. Po zakończeniu podstawowego procesu trawienia w żołądku krew z powrotem wraca do mięśni z ładunkiem energetycznym, który zyskała dzięki spożytemu i strawionym wcześniej posiłkowi. Jest to moment kiedy możemy rozpocząć trening. Ten proces trwa średnio ok 1h-1,5 wtedy mięśnie są gotowe do podjęcia ciężkiego treningu.
Pamiętaj o białku!
Białko jako budulec mięśniowy jest niezbędne do treningu siłowego. Wiadome jest, że najlepszym źródłem białka dla sportowców trenujących z obciążeniem zewnętrznym jest mięso. Większość sportowców sięga po drób.
Nie jest jednak to najlepsze wyjście przed treningiem.
Pomimo wielu aminokwasów niezbędnych znajdujących się w białku zwierzęcym podlega ono wielu trudnym procesom trawiennym, co może spowodować ociężałość na treningu. Często trenujący po zjedzeniu porcji mięsa w posiłku przedtreningowym odczuwają dolegliwości żołądkowe. Żeby zapobiec takiemu uczuciu przed treningiem korzystaj z innych form białka np: chuda ryba, jajka, serek wiek wiejski. Dzięki takim produktom będziesz miała uczucie lekkości w brzuchu.
Odpowiednie nawodnienie!
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu Twojego organizmu!
80% naszego ciała składa się z wody! Organizm do procesów trawiennych potrzebuje wody, zwłaszcza przy diecie bogatej w białko. Osoby trenujące regularnie powinny wypijać 1,5-2l wody dziennie, a do tego ok 0,5 l podczas treningu. Odwodnienie jest częstą przyczyną kontuzji, zwłaszcza takie po imprezie alkoholowej, gdzie organizm został doszczętnie wysuszony a tkanka mięśniowa utraciła swoją sprężystość.
Stosuj się do powyższych zaleceń i korzystaj z niesamowitych pokładów energii swojego ciała, które ma każdy z nas. Odkrywaj swoją siłę i pamiętaj, że o ciało trzeba dbać każdego dnia dając mu odpowiednie składniki odżywcze, dawkę ruchu i możliwość regeneracji. Tym sposobem będzie Ci służyło na dłużej.
0 komentarzy